Získajte Premium skryť všetky reklamy
Príspevky: 22   Navštívené: 43 users
16.04.2016 - 06:01
Овде ћу ја, а можете и ви, постављати неке интересантне (како за кога) информације из српске историје.

Па да кренемо. Крајем 19. века у Србији је на власти била напредњачка влада (није исто што и ова данас :в) која је вршила репресије над народом. 4 године касније они су сишли са власти и дошла је нова власт, а народ је онда решио да се освети онима који су подржавали напредњаке, конкретни примери су нађени у књизи ''Белешке'', Милана Пироћанца. Па каже:

''"Видело" од 17. јуна 1887, 87. број, донело је неке од случајева инцидената који су се десили приликом весеља за долазак нове владе. Ови случаји морају се сматрати као истини јер "Видело" не би смело да их донесе у супротном, пошто би било за то оптужено. Ево тих случајева:
у Витошевцу, у Срезу бањском општинском писару разбијена је глава и не зна се да ли ће остати жив. У Алексиначкој Бањи су једног човека ошамарили и ваздан јахали, док увече није умро. Начелнику кји се са женом шетао отели су и одвукли жену. Г. Сретену Вукомановић, дежурном писару у начелству ужичком, разбили су главу. Ово весеље организовали су, како се вели, Дамњан Орловић и г. Средоје Фанулус. Попу Животи из Рабровца разорена је кућа и једном сељаку одсечене уши.''

''Убиство Јована Живковића, писара Општине Бобовик овако је извршено. Док су га тукли у механи гомила је водила коло и кад је Јован почео обамирати, онда су га изнели напоље, бацили га пред механу, полили водом и повратили у живот. И ту је играло коло. Ово је поновљено више пута. Када је Јован умро, одсекли су му уши и нос, расчепили доњу вилицу, а затим га бацили на друм.''

''У пожаревачком округу:
1. У Петки упаљена 2 салаша.
2. У Дубровици кмет избоден ножем.
3. У Костолцу кмет бијен на мртво име.
4. У Пољани писар општински избоден ножевима и једном сељаку откинуто уво.
5. У Лучици 1 сељак који је казао да је напредњак избијен на мртво име.
6. У Кличевцу кмет тешко повређен, а тако исто и један одборник.
7. У Десини 2 сељака избодена ножевима зато што су бранили кмета.
8. У Барама разбијена судница и однети сви општински документи.
9. У Раброву, осим попа Животе коме је кућа порушена, порушено је још десет кућа и то тако да су сви диреци, врата, прозори, јастуци и поњаве секирама исечени. Поред тога рањена су два човека и један је убијен.
10. Обрен Росић, пензионисани учитељ из Тропоња, убијен кољем, свучен го наг, натакнут на ражањ и тако бачен на друм.''

Демократија бато.
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
16.04.2016 - 10:19
Крајем 14. и почетком 15. века:
11. Долазаk турака у Србију
12. Пуно малих потурица у Србији
13. Традиција се наставила и преносила и на остала колена
14. Око 7 милиона Турака данас живи и делује на подручју шумадије, Поморавља, Рашке, Топлица, Војводине те шоплука
----


Nahrávam...
Nahrávam...
17.04.2016 - 06:48
Владимир Петронијевић је један од војника српске армије у Првом светском рату. Своје ратне догодовштине је прибележавао и касније ће од његових бележака изаћи књига ''Ратна књига - белешке из ратног живота 1914.1915. и 1916.'' Дело пружа живописан увид у догађаје из угла самог очевидца.

Током битке на Церу, Владимир пише:
''На Церу, наш 6. прекобројни пук како је ујутру ишао пред зору наиђу на логор аустријски, Швабе су још спавале. Наши командују јуриш те смо их тако све ножем изболи. Кад смо ми наишли имали смо шта видети. Како је преко ноћи падала јака киша са градом, све је вода снела Швабе по шанчевима поред друмова. Верујте, када смо били уз Цер планину друмом нисмо могли да прођемо од лешева швапских, већ је наша пешадија ишла и склањала лешеве лево и десно са пута да их не газимо топовима. Ја сам се померио мало у десно где су наши вршили јуриш у швапски логор. Ту је било тако да се не може замислити, све је било избодено ножем, и коњи и војници. Сви су лежали један преко другог да ниси могао проћи од њих. Био је летњи дан и све је тако смрдело да ниси могао ни воде пити а камоли јести.''

Нешто касније описује сцену злочина почињену од аустријске војске која се повлачила:
''Тог смо дана на Преображење много путовали, нисмо нигде отворили борбу јер су Швабе у нереду одступале. Народ је излазио пред нас плакајући, молећи Бога за нашу победу. Причали су јаде што су их за два, три дана задесили, Шваба их је клао, обесчашћивао, а много жена, особито младих девојака, у ропство одвео. На једном месту наша војска нашла је у једном потоку 21 женско све повезано, терано у робље, па кад нису могли побећи све су их поклали. Све су биле девојке до 20 година и млађе. Наши су на много места налазили мртве наше младе жене које Швабе нису могли са собом одвести.''
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
18.04.2016 - 16:43
Карикатура из 1. балканског рата
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
18.04.2016 - 17:09
Odlican topic nick , nastavi !
----

Nahrávam...
Nahrávam...
07.08.2016 - 22:10
Napísal Your Laki, 18.04.2016 at 16:43

Карикатура из 1. балканског рата



jel to bratja cpbi pobediše nekog zmijolikog ustašu?

Vazda su se vastaše znali da se ukamufliraju, al da će u kobru, e to nijesam mogo da shvatam, al ukapiraše ga hrabri cpcki dobrovoljci Petra kralja, pa ga smlatiše su dvje sablje i dva kundaka, živom mu lobanju pocepaše, a od sluzava zmijskog tela sataraš napraviše. Srbija Srbima. Smrt kobrama.




edit: jebo kevu svoju, ovo njet kobraša, ovo ustaša aligator s jasenovačkom riđovkom na lobanji
----


Nahrávam...
Nahrávam...
16.08.2016 - 13:16
Краљ Петар I Карађорђевић је био веома интересантна личност; миљен народа, краљ Ослободилац, чика Пера. У младости је студирао у Паризу, бавио се сликарством, фотографијом, философијом, политиком. Био је члан француске легије странаца, учествовао у француск0-пруском рату, устанку у Херцеговини.

Ово је једна мање позната ствар о њему.

У селу Словац код Лајковца и данас постоји споменик на коме пише: "Овај споменик подиже Петар Карађорђевић Макрени Спасојевић, која лежи овде, и њеном сину Маринку, који се вечним сном смири у гудурама Арбаније". Реч је о јединственом случају у свету да владар подигне споменик обичној сељанки и њеном сину.
 
Краљ Петар је Макрену срео током повлачења преко Албаније. Она је кренула за војском како би пронашла свог сина јединца Маринка и дала му вунене чарапе које је исплела. Ипак, када је схватила да неће моћи даље, чарапе је дала краљу Петру уз завет да пронађе њеног сина.
 
Краљ Петар своје обећање нија заборавио. Маринка је пронашао, али умрлог од хладноће негде у планинама Албаније. Прича каже да се до краја живота се није одвајао од вунених чарапа мајке Макрене, да је на самрти тражио да му их обују и да је у њима умро.

Краљ Петар је умро на данашњи дан 1921. године.
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
16.08.2016 - 13:32
Samo bih hteo da ostane zapisana nepobitna i nefalsifikovana činjenica da moderni cpcki kralj Pavle II. Tupilić, u dvadeset i prvom veku, tačnije u dve hiljade i šesnaestoj godini, sam sebi upvota s profilom zvanim Zlo sve ono što komentariše s profilom zvanim Pavle, a ne smemo zaboraviti da je lik jednako glup i dok je na jednom i dok je na drugom akauntu.

U što nam se majka Cpbija pretvori da, nakon hrabrog Miloša Obilića što seče turcke glave i nakon velike barke u kojoj je kralj Petar vozikao vlastitu majku, na scenu stupi Pavle Tupi...
----


Nahrávam...
Nahrávam...
16.08.2016 - 13:58
Napísal Bisexual, 16.08.2016 at 13:53

Napísal Croat, 16.08.2016 at 13:32

Samo bih hteo da ostane zapisana nepobitna i nefalsifikovana činjenica da moderni cpcki kralj Pavle II. Tupilić, u dvadeset i prvom veku, tačnije u dve hiljade i šesnaestoj godini, sam sebi upvota s profilom zvanim Zlo sve ono što komentariše s profilom zvanim Pavle, a ne smemo zaboraviti da je lik jednako glup i dok je na jednom i dok je na drugom akauntu.

U što nam se majka Cpbija pretvori da, nakon hrabrog Miloša Obilića što seče turcke glave i nakon velike barke u kojoj je kralj Petar vozikao vlastitu majku, na scenu stupi Pavle Tupi...

Ti si posebna sorta budale.


Setimo se znane uzrečice 'Istorija se ponavlja' i pričekajmo da se Pavle Tupi ulogira na akaunt zvan Zlo kako bi sebi upvotao ovaj nadnaravno pametan komentar. CPavleCC
----


Nahrávam...
Nahrávam...
17.04.2017 - 12:39
Napísal MURAD IV, 16.04.2017 at 08:22

Turci su vladali Srbijom 500g i karali njihove zene, zbog toga danas Srbi imaju komplekse od muslimana i san o Velikoj Srbiji, jer znaju da ce uvijek biti mala drzavica koja se nece pitat nista u svjetskim okvirima, a genetski su takodje postali slicni Turcima koje tako zdusno mrze iako bi ih trebali zvati ocevima po krvi


Kako bre to, kao muslimanski srbin, govoriš o pravoslavnoj braći?

Ću bre da hoćemo velku Srbiju? Pa mi i jesmo velki, nas i Rusa dvesta miliona bre !!!
----


Nahrávam...
Nahrávam...
20.04.2017 - 07:06
Napísal Croat, 17.04.2017 at 12:39

Napísal MURAD IV, 16.04.2017 at 08:22

Turci su vladali Srbijom 500g i karali njihove zene, zbog toga danas Srbi imaju komplekse od muslimana i san o Velikoj Srbiji, jer znaju da ce uvijek biti mala drzavica koja se nece pitat nista u svjetskim okvirima, a genetski su takodje postali slicni Turcima koje tako zdusno mrze iako bi ih trebali zvati ocevima po krvi


Kako bre to, kao muslimanski srbin, govoriš o pravoslavnoj braći?

Ću bre da hoćemo velku Srbiju? Pa mi i jesmo velki, nas i Rusa dvesta miliona bre !!!

a kolko vas je bez Rusa, cuj muslimanski Srbin hahahaha, jasam Bosanac muslimanske vjeroispovjesti, morate nauciti razlikovat termine religije i nacije , pravoslavac rodjen u Bosni je Bosanac a ne Srbin, mada bi ja licno volio da se odvoje i prikljuce tzv Velikoj Srbiji braca, pa da umru od gladi od silne ljubavi
----
It's scary how many possible genocidal war lords play this game, and i could be one of them
Nahrávam...
Nahrávam...
20.04.2017 - 18:55
Napísal MURAD IV, 20.04.2017 at 07:06

a kolko vas je bez Rusa, cuj muslimanski Srbin hahahaha, jasam Bosanac muslimanske vjeroispovjesti, morate nauciti razlikovat termine religije i nacije , pravoslavac rodjen u Bosni je Bosanac a ne Srbin, mada bi ja licno volio da se odvoje i prikljuce tzv Velikoj Srbiji braca, pa da umru od gladi od silne ljubavi


Bez Rusa nas je oko 190 miliona po celom svetu. A koliko je vas muslimanskih srba? Nema vas za popunit pokeraski stol.

Imamo mi sta jesti, prvo vasu pa nasu decu. Hvala lepo. Molim.
----


Nahrávam...
Nahrávam...
21.04.2017 - 08:09
Napísal Croat, 20.04.2017 at 18:55

Napísal MURAD IV, 20.04.2017 at 07:06

a kolko vas je bez Rusa, cuj muslimanski Srbin hahahaha, jasam Bosanac muslimanske vjeroispovjesti, morate nauciti razlikovat termine religije i nacije , pravoslavac rodjen u Bosni je Bosanac a ne Srbin, mada bi ja licno volio da se odvoje i prikljuce tzv Velikoj Srbiji braca, pa da umru od gladi od silne ljubavi


Bez Rusa nas je oko 190 miliona po celom svetu. A koliko je vas muslimanskih srba? Nema vas za popunit pokeraski stol.

Imamo mi sta jesti, prvo vasu pa nasu decu. Hvala lepo. Molim.

jasta je, mozdadvadesetak miliona, posto je inace 90 posto stanovnika planete retardi i nesposobni, efektivno mozda pola miliona, uskoro ce vas svakako Albanci progutat, bice Velika Albanija, i malena Srbijica
----
It's scary how many possible genocidal war lords play this game, and i could be one of them
Nahrávam...
Nahrávam...
21.04.2017 - 19:17
Napísal MURAD IV, 21.04.2017 at 08:09

jasta je, mozdadvadesetak miliona, posto je inace 90 posto stanovnika planete retardi i nesposobni, efektivno mozda pola miliona, uskoro ce vas svakako Albanci progutat, bice Velika Albanija, i malena Srbijica


A sad kad vam uzmem Republiku Cpcku pa kad vam ustaše Hercegovinu vrate sebi, možete najdalje do Hodžića na ćevape otići, sve okolo više neće biti ista država. CCCC
----


Nahrávam...
Nahrávam...
22.04.2017 - 06:14
Napísal Croat, 21.04.2017 at 19:17

Napísal MURAD IV, 21.04.2017 at 08:09

jasta je, mozdadvadesetak miliona, posto je inace 90 posto stanovnika planete retardi i nesposobni, efektivno mozda pola miliona, uskoro ce vas svakako Albanci progutat, bice Velika Albanija, i malena Srbijica


A sad kad vam uzmem Republiku Cpcku pa kad vam ustaše Hercegovinu vrate sebi, možete najdalje do Hodžića na ćevape otići, sve okolo više neće biti ista država. CCCC

et hipoteticki da Srbija zauzme cijelu Yugoslaviju, mislis da bi imao nesto bolji zivot, samo bi vasim politicarima bilo bolje mogli bi vise krasti, mogli biste se zvat Velikom Srbijom, ali i dalje ne biste bili u top 100 drzava po velicini, ni po cemu, ne kontam kako ste retardirani, da Bog da mi bili velicine Luxemburga al bogati ko oni, a vi velicine Cada i zivjeli ko oni, i namnozili se ko Kinezi
----
It's scary how many possible genocidal war lords play this game, and i could be one of them
Nahrávam...
Nahrávam...
24.04.2017 - 06:45
Napísal MURAD IV, 22.04.2017 at 06:14

et hipoteticki da Srbija zauzme cijelu Yugoslaviju, mislis da bi imao nesto bolji zivot, samo bi vasim politicarima bilo bolje mogli bi vise krasti, mogli biste se zvat Velikom Srbijom, ali i dalje ne biste bili u top 100 drzava po velicini, ni po cemu, ne kontam kako ste retardirani, da Bog da mi bili velicine Luxemburga al bogati ko oni, a vi velicine Cada i zivjeli ko oni, i namnozili se ko Kinezi


Jel ti ozbiljno ne shvacas da sam ja jebeni Hrvat i da trollam ovaj njihov popisani podforum?
----


Nahrávam...
Nahrávam...
24.04.2017 - 06:50
Napísal Croat, 24.04.2017 at 06:45

Napísal MURAD IV, 22.04.2017 at 06:14

et hipoteticki da Srbija zauzme cijelu Yugoslaviju, mislis da bi imao nesto bolji zivot, samo bi vasim politicarima bilo bolje mogli bi vise krasti, mogli biste se zvat Velikom Srbijom, ali i dalje ne biste bili u top 100 drzava po velicini, ni po cemu, ne kontam kako ste retardirani, da Bog da mi bili velicine Luxemburga al bogati ko oni, a vi velicine Cada i zivjeli ko oni, i namnozili se ko Kinezi


Jel ti ozbiljno ne shvacas da sam ja jebeni Hrvat i da trollam ovaj njihov popisani podforum?

i Hrvati imaju iste vlazne snove
----
It's scary how many possible genocidal war lords play this game, and i could be one of them
Nahrávam...
Nahrávam...
07.05.2017 - 08:30
Браћо, дајте ми хљеб да једем, гладан сам
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
07.05.2017 - 11:06
Napísal Your Laki, 07.05.2017 at 08:30

Браћо, дајте ми хљеб да једем, гладан сам


Једеш ми говна
----


Nahrávam...
Nahrávam...
07.05.2017 - 11:08
Napísal Bisexual, 24.04.2017 at 13:24

mene ti silni narodi u entitetu BIH jako zbunjuju...


narodi u entitetu BIH

----


Nahrávam...
Nahrávam...
07.05.2017 - 14:03
Napísal Croat, 07.05.2017 at 11:06

Napísal Your Laki, 07.05.2017 at 08:30

Браћо, дајте ми хљеб да једем, гладан сам


Једеш ми говна


То није братски од тебе.
----
...још сте ту...
Nahrávam...
Nahrávam...
28.12.2022 - 06:53
Napísal Croat, 16.08.2016 at 13:32

Samo bih hteo da ostane zapisana nepobitna i nefalsifikovana činjenica da moderni cpcki kralj Pavle II. Tupilić, u dvadeset i prvom veku, tačnije u dve hiljade i šesnaestoj godini, sam sebi upvota s profilom zvanim Zlo sve ono što komentariše s profilom zvanim Pavle, a ne smemo zaboraviti da je lik jednako glup i dok je na jednom i dok je na drugom akauntu.

U što nam se majka Cpbija pretvori da, nakon hrabrog Miloša Obilića što seče turcke glave i nakon velike barke u kojoj je kralj Petar vozikao vlastitu majku, na scenu stupi Pavle Tupi...

Turks, why do you hate them so much? Just because the Turks beat you doesn't mean you hate them. Turks have not committed any war crimes throughout history. Like the Nazis, he did not kill people with various tortures, did not change his religion by force, and did not commit massacres.☪
Nahrávam...
Nahrávam...
atWar

About Us
Contact

Utajenie | Podmienky služby | bannery | Partners

Copyright © 2024 atWar. All rights reserved.

Pripojte sa k nám na

Dajte o nás vedieť